На основу студије заштите Завода за заштиту природе Србије, Влада Републике Србије прогласила је за Споменик природе „Калемегдански рт“ у Београду, који се налази јужно од ушћа Саве у Дунав, на подручју града Београда, између Горњег и Доњег града Београдске тврђаве. Границама споменика природе обухваћена је јединствена природна реткост геолошког карактера на тлу Србије – профил морског спруда из најстаријег стадијума у историји некадашњег Панонског мора.
На простору Споменика природе „Калемегдански рт“, који обухвата 14 хектара и 7 ари, установљени су режими заштите II и III степена, како је објављено у Уредби у Службеном гласнику Републике Србије. Према Правилнику о критеријумима вредновања и поступку категоризације заштићених подручја, Споменик природе „Калемегдански рт” проглашен је за подручје I категорије – међународног, националног, односно, изузетног значаја са циљем очувања седимената миоценске старости.
Калемегдански рт има и свој историјски значај за Београд јер је вероватно ова кречњачка стена заслужна за име које носи наш главни град од доласка Словена на Балкан почетком седмог века.
Белина кречњачког гребена са остацима рановизантијске тврђаве која се гледана одоздо морала јасно истицати у околном пејзажу бедемом и кулама грађеним од камена истог геолошког састава и боје, је без сумње одредила и ново име граду, Бели град – Београд.
Тиме Калемегдански рт осим своје геолошке вредности има и свој историјски значај и као такав представља неодвојиви део идентитета нашег главног града.
Споменик природе „Калемегдански рт“ поверен је на управљање Јавном предузећу „Београдска тврђава“.
Сваке године, 11. априла обележава се Дан заштите природе како би се указало на значај унапређења заштите природе и њених споменика.