Сваке године, 11. април се обележава као Дан заштите природе Србије. Установљен је Законом о заштити природе 2009. године како би се јавности представио значај очувања природне баштине. То је повод да укажемо на значај природе, њених заштићених споменика, али и потреби да током целе године водимо рачуна о њеном очувању.
На основу студије заштите Завода за заштиту природе Србије, Влада Републике Србије прогласила је за Споменик природе „Калемегдански рт“ у Београду, који се налази јужно од ушћа Саве у Дунав, на подручју града Београда, између Горњег и Доњег града Београдске тврђаве на Калемегдану. Границама споменика природе обухваћена је јединствена природна реткост геолошког карактера на тлу Србије – профил морског спруда из најстаријег стадијума у историји некадашњег Панонског мора.
Калемегдански рт стављен је под заштиту у циљу очувања седимената миоценске старости, који представља природну реткост, јединствен остатак медитеранског стадијума јединственог у историји Панонског мора.
На простору Споменика природе „Калемегдански рт“, који обухвата 14 хектара и 7 ари, установљени су режими заштите II и III степена, како је објављено у Уредби у Службеном гласнику Републике Србије. Према Правилнику о критеријумима вредновања и поступку категоризације заштићених подручја , Споменик природе „Калемегдански рт” проглашен је за подручје I категорије – међународног, националног, односно, изузетног значаја.
Споменик природе „Калемегдански рт“ поверен је на управљање Јавном предузећу „Београдска тврђава“.