Патријарх српски Иринеј обишао је данас остатке средњовековног Митрополитског двора на Доњем граду Београдске тврђаве и благословио даље радове на његовој реконструкцији.
„Ова обнова је од изузетног значаја за српски народ, представља крупан допринос града за оживљавање историје“, истакао је патријарх.
О току и завршетку прве фазе археолошких истраживања на Митрополитском двору из прве половине 15. века, патријарха је упознао археолог др Марко Поповић из Археолошког института САНУ.
„Велика ископавања почела су како би био реконструисан простор где се налазила црква, а испод тог насипа су откривени релативно добро очувани остаци Митрополитског двора. Ове године је дефинитивно завршено моделовање тог платоа, конзервирани су остаци Митрополитског двора, урађен је пројекат делимичне реконструкције и констатовано да се Митрополитски двор може реконструисати и то цео подрум, цело приземље, све до првог спрата“, рекао је Поповић и додао да је намера да Митрополитски двор буде обновљен и претворен у место које ће моћи да се посећује.
Црква је у потпуности срушена, али је место где је она била рестаурирано. Не зна се тачно када је црква изграђена, али се претпоставља да је из 12. века, из византијског периода, од када датира и икона Богородице београдске. Зна се да је у 13. веку црква ту постојала и да се у њој чувала икона Богородице београдске, пред којом се, како је записано, 1316. године поклонила краљица Симонида, и да је почетком 15. века деспот Стефан реконструисао цркву и дозидао јој певнице.
Поповић је рекао да је, после владике Максима, патријарх Иринеј први црквени великодостојних који је био у митрополитском двору на Београдској тврђави.
У друштву директорке ЈП „Београдска тврђава“ Иване Лучић Тодосић, градске секретарке за културу Иване Авжнер и члана Градског већа Милете Радојчића, патријарх Иринеј обишао је и реконструисану Кулу Небојшу, где се упознао са завршеним радовима, као и са концептом изложбене поставке.