Услед удара грома који се догодио крајем маја 2021.године, сат на Сахат кули је престао да ради због оштећења сатног механизма. И поред постојања громобрана, том приликом су уништене све инсталације које се налазе у овој чувеној кули на Београдској тврђави. Како се радило о поправци за коју постоји мали број стручњака који би могао да изведе ту врсту радова, било је неопходно да се сачека долазак једног од ретких сертификованих мајстора . Радови на поправци су изведени стручно и квалитетно и сат је поново у функцији.
Да подсетимо, кула са сатом је била препознатљив детаљ у турским чаршијама, док се у тврђавама јављају сасвим ретко, тако да се ова београдска по томе може сматрати неуобичајеним примером. Подигнута је средином 18. века и има елементе барока – тада водећег правца у европској архитектури. Висока је 27,5 метара. На плановима из последње деценије 18. века описана је као „кула са сатом под којом је једна стражара“ и „висока кула са куполом која је прекривена лимом на немачки начин“.
Часовник има централни механизам и тегове, као и два гонга, а између два навијања часовник може да ради око недељу дана. Сачувана је у целини у свом изворном облику, а сатни механизам је обновљен 2002. године, па он сада ради на савременим принципима. Истоветан начин задржан је и сада, након повравке која је извршена због оштећења изазваног ударом грома.
Познати турски путописац из 17. века Евлија Челеби забележио је да се звук звона Сахат куле чује из даљине читав дан хода преко Саве, а сигурни смо да и данас звук овог сата изазива радост код многобројних посетилаца Београдске твђаве.