Осму по реду Ноћ музеја, у Београду је посетило више од 280.000 људи у 67 галерија и изложбених простора.
На Београдској тврђави, највеће интересовање владало је за ревитализовану, недавно отворену Кулу Небојшу, кроз коју је 14. маја прошло више од 800 људи. Велику пажњу посетилаца привукла је и презентација Бразила и бразилске културе у Великом барутном магацину, где је кроз осам програмских целина представљена земља кафе, карневала, фудбала и плажа… Плесови и музика Бразила, филмови, приче и бајке, као и изложба аматерских фотографија из Бразила, учинили су да Барутана, са својом сталном изложбеном поставком „Трајања Београда – споменици Сингидунума“ буде једно од најатрактивнијих места овогодишње Ноћи музеја.
Осим реплика римске војничке опреме у Војном музеју, само у овој ноћи, посетиоци су могли да виде аутентичну радионицу ковања средњовековних мачева, којом је презентован спој вештине и уметности обраде метала. Чланови друштва мачевалаца „Свети Ђорђе“ приказали су примере мачевалачке борбе. На платоу испред Војног музеја, организован је и бал, који су предводили плесни парови Соколског друштва Београд – матица.
Како изгледа процес прављења шешира, посетиоци су могли да виде у Радионици старих заната у Унутрашњој стамбол капији, у чему им је помогао мајстор за прављење шешира и капа , који их је провео кроз читав процес њихове ручне израде. За Ноћ музеја, посетиоци су могли да виде и ауторску колекцију старих шешира, која је по први пут презентована јавности.
Уметност сликања по телу, праћену плесним елементима, дочарала је Ивана Ранисављевић. Специјално за Ноћ музеја, историчарка уметности и сликарка увела је и покрет, као трећи елемент свог стваралаштва.
Велики колекционар Мацура овом приликом изложио је у Казаматима Војног музеја драгоцена дела зенитизма, југо-даде, руског и пољског конструктивизма, средњоевропске авангарде, високе модерне, концептуалне уметности, минимализма и дела појединих савремених аутора… Изложба је међународног карактера и објединила је дела разних аутора из средњеисточне Европе и бивше Југославије.
Реплике делова биљака и животиња, оригинални минерали, стене и фосили, јаје најмање и највеће птице на свету, глава крокодила … били су део изложбе у Галерији Природњачког музеја „Додирнимо природу 2“, која брише границе између посетилаца и галеријских експоната.
Поставка „Додирни у мраку, ако смеш“, тактилно-звучна инсталација у замраченом простору, ствара нову димензију доживљаја у препознавању загонетних предмета путем додира. Изложба „Додирни у мраку, ако смеш“ има за циљ подизање свести о потреби самосталнијег начина живота особа за инвалидитетом, нарочито слепих и слабовидих.
Пењање по ужету, слободно пењање на стени, теоријска обука и многе друге активности биле су део Академског спелеолошко-алпинистичког клуба, који су своје вештине приказали на Деспотовој кули.