Logo

Последња пловидба отворила Дунавфест

Blog

Премијером представе Небојше Брадића „Последња пловидба“ у среду, 31. августа отворен је први Дунавфест, који се до 11. септембра одржава на Београдској тврђави.

„Последња пловидба“ почела је код Старе Капетаније у Земуну, наставила се на броду који искрцава код Куле Небојше, у којој се одиграва последњи чин овог јединственог дела. Музичко сценски спектакл, у извођењу Београдској драмског позоришта, настао је према мотивима приче „Предаја (Рига од Фере)“ нобеловца Иве Андрића и бави се последњим данима живота грчког револуционара Риге од Фере који је страдао у Кули Небојши.

Дунавфест организује ЈП „Београдска тврђава“, уз подршку Министарства културе Републике Србије и у сарадњи са бројних културним индтитуцијама које су узеле учешће у манифестацији. Фестивал је део иницијативе Србије за Дунавску стратегију, промовисаће Дунав као заједничко културно наслеђе и представљати плодну основу за унапређење сарадње и развој креативности. Богато културно наслеђе Београдске тврђаве, успешно реализована реконструкција Куле Небојше и природно окружење Дунава велики је потенцијал за развој овог фестивала.

Прво издање понудиће премијерне догађаје по којима се овај фестивал разликује од других, махом презентерских фестивала. Фестивалске премијере испричаће неколико музичко сценских прича: из српско-грчке историје (Последња пловидба), о Дунаву (Истар), о Острву (Карамазов и Катарина Јовановић), поводном свету, странцима у Београду, Феликсу Каницу… Простор Барутане резервисан је за бесплатне концерте (Калман Балох, Матс Густафсон и Борис Ковач) и мултимедијалну изложбу „Але и бауци“ Раска Ћирића, док ће на шеталишту код Бетон хале посетиоци бити у прилици да виде изложбе „Странци у Београду“ и „Подунављем Србије са Феликсом Каницом“.

Пратећи програм одржаће се и на Ади Хуји, где ће током два дана посетиоци моћи да дегустирају вина Подунавља, пробају мађарске специјалитете, али и сазнају како је изгледао келтски Београд кроз изложбу коју је ЈП „Београдска тврђава“ реализовало у сарадњи са Музејом града Београда и уз подршку Општине Палилула.