НОЋ МУЗЕЈА
15. мај 2010. године
Седма по реду Ноћ музеја одржана је 15. маја 2010. године, на преко 150 локација у 48 градова широм Србије. Као и петходних година, програми и манифестације одржане на Београдској тврђави и у Парку Калемегдан привукли су велику пажњу посетилаца у Београду.
Тако су љубитељи детективских прича могли да се опробају у „лову на благу“ на Београдској тврђави, а најбрже учеснике чекале су вредне награде.
Сви заинтересовани могли су да посете Сахат кулу, где су уз пратњу водича били у прилици да погледају стари сатни механизам и уживају у погледу с једног од најлепших видиковаца у граду. У Ноћи музеја, за посетиоце су били отворени и Војни бункер, сувенирница и галерија у Унутрашњој Стамбол капији. У Галерији Београдске тврђаве посетиоци су могли да виде монотипије Стојана Ђурића, настале у претходне две године у оквиру циклуса “Жена, љубав, додир”. Галерија Природњачког музеја била је место где су посетиоци, у оквиру изложбе “Небески ловци” орнитолога Марка Раковића и мр Далиборке Станковић, могли да се упознају са начином живота птица грабљивица и њиховим значајем за природу.
Изложба меда и вина породице Живановић из Сремских Карловаца у казаматима Војног музеја била је прилика за дегустацију разичитих вина и меда, као и за упознавање са историјом пчеларства, уз експонате који се данас ретко где могу видети.
У Павиљону „Цвијета Зузорић“ била је изложена богата уметничка колекција породице Трајковић, која је по свом значају прерасла приватне оквире и многи је, због обима и акцента на националној уметности, сматрају савременим панданом колекције Бељански у Новом Саду. Њено представљање јавности је афирмација овог колекционарског подухвата. Такође, посетиоци су били у прилици да виде документа о активностима Друштва пријатеља Павиљона „Цвијета Зузорић“, чији је иницијатор био Бранислав Нушић. Посетиоци ове изложбе могли су да виде и фотографије Павиљона у различитим фазама изградње, као и слике тадашњих значајних личности културног и јавног живота и пријатеља уметника и уметности.
У Галерији Војног музеја могла се погледати изложба посвећена једној од најстаријих институција у Србији – Војној академији, на којој су биле изложене сабље Живојина Мишића, Фрање Заха, заједно са сабљом која се додељује данашњим свршеним кадетима.
Посетиоци Ноћи музеја били су у прилици да осете и чари официрских балова с краја XИX века, тако што су на платоу испред музеја могли заплесати уз звуке валцера и присуствовати концерту уметничког ансамбла „Станислав Бинички“ Министарства одбране.
Уз сталну поставку Војног музеја о спрској војној историји дугој четрнаест векова, у Ноћи музеја, по први пут могла се видети Енигма – машина за шифровање, коришћена на простору Балкана.
За Ноћ музеја, Опсерваторија је представила све оне догађаје који су били довољно значајни да остану забележени на пригодним поштанским маркама. Пажњу посетилаца посебно је привлачио лунарни модул, тј. капсула у којој астронаути бораве током пута на Месец.