Галерија Београдске тврђаве изложбе
10 – 29. септембар – Изложба Зорице Обрадовић
Стамбол капија, Горњи град
Серијал цртежа „Бити у тишини“ сликарке Зорице Обрадовић биће представљен у Галерији Београдске тврђаве у Стамбол капији.
1 – 20. октобар – Изложба Мирјане Филиповић Курузовић
Стамбол капија, Горњи град
„Разгледнице моје свакодневнице” назив је изложбе у оквиру које ће бити представљене графике и цртежи на папиру Мирјане Филиповић Курузовић, који приказују београдски пејзаж опажен
Математичко- плесни перформанс “Тачка је оно што нема делова”
Понедељак, 21. септембар, 19:00 часова
Летња сцена (иза Галерије Природњачког музеја)
У организацији Центра за промоцију науке и Математичког института САНУ, а уз подршку ЈП „Београдска тврђава“, на Летњој сцени на Калемегдану биће организован математичко-плесни перформанс „Тачка је оно што нема делова“.
„Математика није пажљив ход по утабаним стазама, већ путовање кроз непознате дивљине. Замислите непоткупљиву, апсолутну и слободну активност мисли. Парне и непарне бројеве, просте и сложене, квадратне, пријатељске, али и савршене и дефектне, који наликују помало нашим људским врлинама и манама. Замислите да пресретнете све поруке које бежичним сигналом пролазе управо у простору око вас. Ово је плесно истраживање математичких идеја чија је лепота у слободи и које се откривају само стрпљењем. Покрет не лаже. Као ни математика.“
Изложба ”Математичарке широм Европе”
21. септембар – 7. октобар 2020.
Савско шеталиште, Калемегдан
У периоду од 21. септембра до 7. октобра, Савско шеталиште на Калемегдану красиће изложба „Математичарке широм Европе“, коју прати и каталог ауторке Силви Пејшa. Изложба представља фотографске портрете уз интервјуе 13 математичарки из различитих земаља Европе. Интервјуи недвосмислено поручују да не постоји универзалан рецепт, потребно је ићи корак по корак, пустити да вас воде ваша интересовања, да будете отворени за експериментисање и испробавање нових ствари, да учествујете на конференцијама, упознајете људе, усавршавате се и после доктората…
Радионице „Математичке игре без граница“
21. септембар – 7. октобар, 16.00- 20.00 часова
Савско шеталиште, Калемегдан
На Савском шеталишту на Калемегдану, уз постављену изложбу, биће организоване и математичке радионице, различите тематике: „Геометрија сенки“, „Танграм“, „Направи облик за 30 секунди“, „Математички полигон“…
Концерт МШ „Станковић“ на Музичком павиљону на Калемегдану
16. септембар од 14.30
Музички павиљон, Калемегдан
Традиционална сарадња ЈП „Београдска тврђава“ и Музичке школе „Станковић“ наставља се и овог септембра концертом у част Дана европске баштине. Истражујући наслеђе класичне музике код нас и шире, те наслеђе популарне културе у вишедеценијској уметности џеза, МШ „Станковић“ представља својe најбоље ученике, који ће посетиоцима улепшати време проведено на Калемегдану.
Промоција књиге у Кули Небојша
20. септембар од 18.00
Промоција књиге „Чекам те на страни десет“ др Анке Станојчић, добитнице награде Балкански јувелир, коју додељује Институт за истраживање и развој у хуманистичким дисциплинама.
Након промоције, посетоци ће бити у прилици да погледају изложбену поставку у Кули Небојша.
Концерт удружења „Талија – упориште за развој уметности“
25. септембар од 14.00
Музички павиљон, Калемегдан
Публици на Калемегдану представиће се солисти Удружења „Талија – упориште за развој уметности“.
Отворени објекти на Београдској тврђави
Недеља, 27. септембар 2020. године – бесплатан улаз
Поводом Светског дана туризма, у недељу, 27. септембра 2020. године, улаз у 4 објеката на Београдској тврђави биће бесплатан. Од 11 до 19 часова посетиоци ће моћи бесплатно да посете Римски бунар, Кулу Небојша, Војни бункер и Велики барутни магацин.
Римски бунар изграђен је у периоду од 1717. до 1739. године, за време барокне аустријске реконструкције Београдске тврђаве. Бунар је дубок шездесет метара и скоро три и по метра широк.
Кула Небојша, изграђена у 15. веку као одбрамбена кула, у време османске власти, постаје најпознатија тамница и мрачни симбол Београда. Од 2011. године представља модеран изложбени простор у ком се, уз помоћ аудио визуелних ефеката, посетиоци могу упознати са делом српске и грчке историје.
Војни бункер на Горњем граду, грађен је 50-тих година 20. века, а осим унутрашњости објекти, посетиоци ће бити у прилици да виде и изложбу „Уметност у бункеру“, која говори о забранама и другим облицима цензуре која је постојала у уметности 60-тих и 70-година 20. века.
У Великом барутном магацину налази се поставка римских камених споменика пронађених највећим делом у Београду и околини, из периода од I до IV века. Споменици су део колекције Народног музеја у Београду.
„Старе мапе – путоказ ка прошлости Београда“ радионица у Стамбол капији
Недеља, 27. септембар 2020. године
У Стамбол капији, посетиоци могу да „отпутују у средњи век“ кроз призму старих мапа – ремек дела географске историје. Мапе Београда, Европе и света биће изложене у формату мапа у листу, урамљених минијатура и великих осликаних мапа у уникатним ручно рађеним рамовима. У Стамбол капији биће изложене и макете једрењака из тог периода. Мапе и једрењаци могу се погледати од 11 до 19 часова.
„Дани илузија“ на Калемегдану
Недеља, 27. септембар, од 16.00 до 20.00, код фонтане „Рибар“
У сарадњи Јавног предузећа „Београдска тврђава“ и Музеја илузија, на Калемегдану ће бити организован турнир у дидактичким играма. Такмичари ће бити у прилици да се опробају у једном од најизазовнијих концепата логичких игрица где ће моћи да се забаве али и да тестирају своје стрпљење, концентрацију и такмичарски дух.