Министар културе Небојша Брадић и амбасадор Грчке у Београду Димостенис Стоидис обишли су данас Кулу Небојшу на Доњем граду Београдске тврђаве, у којој су у току завршне припреме за свечано отварање сталне изложбене поставке у овом средњовековном здању.
Директорка Јавног предузећа Београдска тврђава Ивана Лучић Тодосић и градска секретарка за културу Ивана Авжнер представиле су министру и амбасадору концепт изложбене поставке, која ће представити део историје Србије и причу о великом грчком револуционару Риги од Фере.
Ивана Лучић Тодосић рекла је да ће по постављању „грчког дела изложбе“ Кула Небојша бити спремна да прими прве посетиоце. Она је изразила уверење да ће Кула, као један од симбола Београда, после 550 година постојања, наставити да живи један други живот, уз нове идеје у концепту изложбене поставке.
„Осим историјског значаја, Кула Небојша добиће значај и у савременом културном животу Београда и постати једно од најатрактивнијих туристичких објеката, у којем ће посетиоци бити у прилици да кроз јединствену и модерну изложбену поставку доживе реконструкцију прошлих времена“, нагласила је директорка ЈП „Београдска тврђава“.
Први ниво ревитализоване Куле представљаће својеврсни омаж и меморијал свим жртвама, углавном политичким затвореницима страдалим у Кули, али и на другим местима репресије. На првом спрату је део поставке који спремају грчки стручњаци, а која ће бити посвећена животу и делу Риги од Фере, чији је живот окончан у Кули Небојши. Трећи ниво „прича причу“ о Првом српском устанку, док је на последњем спрату симболично приказан Београд у првој половини 19. века.
Министар културе Србије Небојша Брадић истакао је да ће нови изглед Куле Небојше пружити додатни квалитет у презентацији Београда и Србије, где ће „грађани моћи да проведу леп дан у сусрету са историјом“.
„Верујем да ће ово место са толико различитих емоција бити тачка око које ће се окупљати они који желе да сазнају нешто више и о грчкој и о српској историји“, рекао је Брадић. Он је истакао значај сарадње две земље на овом великом пројекту, који ће, према његовим речима, бити тачка културног концепта важног за обе земље.
Грчки амбасадор Димостенис Стоидис рекао је да је ревитализација средњовековне Куле веома значајна за Грчку и представљање дела историје ове земље. „Овај споменик је у вези за борбом за слободу, демократију и сарадњу свих балканских народа. Уверен сам да ће моји суграђани, почевши од председника Републике, желети да дођу у Београд и обиђу нови музеј“, истакао је Стоидис.