ЈП „Београдска тврђава“ у сарадњи са Министарством културе и информисања Републике Србије, током 2011. године покренуло је пројекат „Магични додир Дунава – Виртуелни музеј“ са циљем да се путем интернет презентације на једном месту повежу репрезентативни примери културног и природног наслеђа целокупног дунавског региона (од изворишта у Немачкој до ушћа у Црном Мору), да се укаже на њихов значај, неопходност очувања и уједно отвори могућност будуће међународне сарадње државних институција земаља кроз које протиче Дунав (Немачка, Аустрија, Словачка, Мађарска, Хрватска, Србија, Румунија, Бугарска, Молдавија и Украјина).
Интернет презентација „Магични додир Дунава – Виртуелни музеј“ замишљена је као развојна платформа са могућношћу константног уноса нових података и садржаја, мапирањем нових локалитета и ширења базе података. Интернет презентација је замишљена тако да свака држава кроз коју протиче Дунав, акредитовањем адекватних институција, преузме одговорност и обавезу уношења садржаја који ће презентовати културно и природно наслеђе које се односи на ток Дунава кроз територију њихове државе.
У оквиру почетне фазе реализације дела интернет презентације „Магични додир Дунава – Виртуелни музеј“ којa се односи на ток Дунава кроз Србију, партнери ЈП “Београдска тврђава” на реализацији пројекта били су Нaрoдни музej у Бeoгрaду, Истoриjски музej Србиje, Eтнoгрaфски музej у Бeoгрaду, Прирoдњaчки музej у Бeoгрaду, Mузej грaдa Бeoгрaдa, Вojни музej у Бeoгрaду, Пoкрajински зaвoд зa зaштиту прирoдe из Нoвoг Сaдa, Зaвoд зa зaштиту прирoдe Србиje. Mузејски стручњаци из ових установа, су у оквиру својих архива и фондова извршили селекцију и одабир материјала за који су сматрaли да би на најбољи начин презентовао културно и природно наслеђе Дунавског тока кроз Србију.
Интернет презентација „„Магични додир Дунава – Виртуелни музеј (Виртуелни музеј Дунава)“ дoступна је нa aдрeсaмa www.virtuelnimuzejdunava.rs, www.virtuelnimuzejdunava.com, www.muzejdunava.com. Јавна презентација пројекта одржана је 10. септембра 2012. године, у оквиру манифестације „Дунавфест 2012“ у простору Јавног склоништа на Београдској тврђави, када су се присутнима обратили директори музеја партнера на реализацији пројекта.
У наредном периоду у плану је укључивање још већег броја музеја и других институција у Србији, које би садржајно обогатиле постојећу базу података, као и успостављање сарадње са званичним институцијама осталих подунавских држава, чиме би интернет презентација „Магични додир Дунава – Виртуелни музеј“ добила на ширем међународном значају.
Више о Виртуелном музеју Дунава можете видети на www.virtuelnimuzejdunava.rs